Ratkó, Kádár elbújhatnak: az Orbán-kormányé a modern Magyarország legnagyobb családpolitikai sikere

Családpolitikát sok ország csinál, de nem mindenütt van ennyi eredménye. Sebestyén Géza írása.

Vajon sikeresek voltak a kormányzati intézkedések a népességfogyás megállítására? Erről beszélgettek a szakértők.
Medveczki Gábor József írása
2010 óta a magyar kormány családközpontú társadalom- és gazdaságpolitikát folytat. Az Európában évtizedek óta tartó demográfiai visszaesés és népességfogyás kihívásaira válaszul átfogó intézkedéscsomagok bevezetésével ösztönözték és támogatták a gyermekvállalást. Ezek az intézkedések egyben a magyar családok anyagi stabilitását és a hagyományos családmodell megerősödését is elősegítették.
Ezt is ajánljuk a témában
Családpolitikát sok ország csinál, de nem mindenütt van ennyi eredménye. Sebestyén Géza írása.
Az adókedvezmények, lakástámogatások, valamint gyermekjólléti intézkedések mind hozzájárultak ahhoz, hogy könnyebb legyen Magyarországon családot alapítani, gyermeket vállalni és nevelni. De vajon sikeresek voltak-e az intézkedések, valóban sikerült-e elérni a kitűzött célokat? Erről beszélgetett az MCC Közgazdasági Iskolájának Demográfia OKH rendezvényén Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke, és Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője. A beszélgetést Richter Soma, a műhely kutatója moderálta.
A magyar kormány alapelve a családpolitikát illetően változatlan.
A társadalom és gazdaságpolitikát családközpontúvá kell tenni” mondta Fűrész Tünde, ezáltal jól járnak azok, akik az ország javát szolgálják.
1980 óta az egész Európai Unióban csökkő trendet mutat a termékenységi arányszám, azaz egyre kevesebb gyermek születik egy családban. Ráadásul 2011 óra minden egyes országban kisebb a mutató értéke, mint 2,1. Ahogy Fűrész Tünde megjegyezte, legalább ekkora érték kellene a népességszám szinten tartásához. A termékenységi ráta egyébként Afrikán kívül minden kontinensen alatta van a mágikus 2,1-es szintnek.
Magyarország korábban is próbálkozott a termékenységi ráta csökkenésének megállításával. A Ratkó korszakban emelkedni is kezdett a mutató, ám – ahogyan ezt Sebestyén Géza megjegyezte – ez a pozitív változás csupán 2 évig tartott.
A mai alacsony születésszám fő oka az, hogy „kevés család van abban a korban, amikor gyermeket tud vállalni”, jegyezte meg Sebestyén Géza.
Ez a helyzet a 20-30 évvel ezelőtti kormányok bűne. A 90-es évek végén ugyanis ugyancsak kevés gyermek született. Éppen ezért „csak a született gyermekek számát nézni szűklátókörűség”, mondta Fűrész Tünde.
A beszélgetés legfontosabb részében Fűrész Tünde 5 pontban foglalta össze a kormány által hozott családtámogatási intézkedéseket.
2010 óta Magyarországon növekvő trendet mutat a házasságok, valamint a házasságokban született gyermekek száma is. Ahogy Sebestyén Géza elmondta, ez utóbbi azért nagyon fontos, mert minden szociológiai kutatás azt támasztja alá, hogy a teljes családban felnövekvő gyermekek boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak. Azaz a család egészségvédő szerepe is fontos. „A családok erősödésével a társadalom is kiegyensúlyozottabba válik” tette hozzá Fűrész Tünde.
Sebestyén Géza kiemelte, hogy a termékenységi ráta Magyarország régiói közül Budapesten a legalacsonyabb. A mutató a stabil népességhez szükséges 2,1-es értéknek nagyjából a fele. Ezzel szemben a Pest megyei átlag 1,6.
A jövőbeni folyamatokat Sebestyén Géza szerint pozitívan fogja befolyásolni a több gyermekes édesanyák SZJA-mentessége is.
Ezt is ajánljuk a témában
Tovább folytatódik a családbarát fordulat.
További előnye ezen kormányzati lépésnek az is, hogy a két nem közötti körülbelül 14 százalékos fizetési szakadékot is megszünteti.
A 2010 utáni magyar családpolitika fő célja egy családközpontú társadalom megteremtése, amely hosszú távon ellensúlyozza a demográfiai hanyatlást. Bár a termékenységi ráta továbbra sem éri el a népesség fenntartásához szükséges szintet, az olyan intézkedések, mint az adókedvezmények, lakhatási támogatások, valamint gyermekjóléti programok sikeresek voltak a házasságkötések számának és a családok anyagi helyzetének javításában, emellett az elvándorlást is mérsékelni tudták. Mindez pedig nem csupán demográfiai, hanem gazdasági és társadalmi stabilitási kérdés is.
A szerző az MCC Közgazdasági Iskolájának hallgatója
Nyitókép: Pixabay